- Szerzők: Baász Orsolya, Bogdán Farkas, Budrala Sára, Cătălina Nistor, Csiki Csaba, Daczó Enikő, Éltes Barna, Ferencz S. Apor, Gáspár Csongor, Ivácson András Áron, Izsák Előd, Koter Vilmos, Kozma Levente, Kusztos Júlia, László István, Martini Yvette, Mihai Iepure-Górski, Monotremu, Öllerer Áron, Ördög-Gyárfás Ágota, Péter Alpár, Răzvan Anton, Rizmayer Péter, Sárosi Mátyás, Szabó Kriszta, Szabó Lehel, Szabó Péter, Toró Attila, Ungvári-Zrínyi Kata, Váncsa Domokos, Vetró-Bodoni Barnabás, 1kutya&Co, Wanek Ferenc
- |
- Koordinátor(ok): Miklós Szilárd, Kispál Ágnes-Evelin, Váncsa Domokos, Kispál Attila
- |
- Grafikai arculat: Veres Szabolcs
- |
- Technikai személyzet: Kocsis István
A KIÁLLÍTÁS MEGHOSSZABBÍTVA 2023. FEBRUÁR 19-IG!
Húsz évvel az első kiállítás után, ötödik alkalommal is megszervezzük a Maybe kiállítást, ezúttal a Proxy témát választva.
Maybe 5 – Proxy
A művészetben a proxy általi alkotás a korai huszadik század egyik avantgardista innovációjaként ismeretes. Gondoljunk a táviraton keresztüli utasítások mentén létrehozott dadaista alkotásra, vagy a konceptuális művészetre, ahol már adott esetben nem is kell fizikailag legyártani a műveket. A műtárgyakról áttevődött a hangsúly a bürokratikus rendszerekben beindított folyamatokra, ahol a különböző nyelvek és szemiotikai rendszerek belső mechanizmusai lepleződnek le. Ezzel együtt a hagyományos szerzői szerep is strukturális lebontás tárgyává vált. A modern korban a művész a társadalmi folyamatok direkt alakítójaként lépett fel, szerzőként művészetének egyetlen és utolsó autoritása akart lenni. A művészeti avantgárd messianisztikus önpercepciója azonban sokkal inkább alárendeltje volt az állandó fejlődésre alapuló modernizációs folyamatoknak, mint azt általában a művészettörténeti kánonképzés magyarázza. A művészet hagyományos nyelvének kiterjesztése kétségtelenül valós feladat elé állította a művészeket. Amíg korábban a műalkotás, mint a művész kezének egyedi lenyomata, egyben autopoietikus önmegvalósítás is volt, az élet minden területét átíró ipari termelés és a vágygépezeteket formáló piac új körülményeire való válaszként a harmóniákban komponáló kézművesség már alkalmatlannak bizonyult. Helyette megjelentek a véletlent felhasználó alkotói módszerek, az ipari összeszerelést imitáló assemblage. A progresszív művészeti iskolák, mint a bauhaus, vagy a szovjet avantgárd intézményei a művészetet mint különálló területet akarták felszámolni, a művészt az új társadalom szakértő tervezőéjévé alakítani. A reneszánszból ismeretes, hogy az egyházi, vagy arisztokrata megrendelők szerződésben kikötötték, hogy a művészeti alkotásoknak melyik részét lehet inasokra bízni és mit kell magának a mesternek kiviteleznie. A késő modern korban, a kritikai művészet sokszor a piac által fetisizált szerzői szavatosságot is átruházta, ily módon is cselekvő alannyá próbálta tenni a nézőt. A részvételi művészetben a művészet társadalmi presztízse a felhatalmazás eszközévé válik. A realista művészeti ábrázolás atyáskodó hangvétele, amely ugyan hangot akar adni azoknak, akiknek nincs hangja: szélesebb összefüggésekben analógiája a képviseleti demokrácia hiányosságainak.
A proxy általi alkotás azonban nemcsak a cselekvőképesség átruházása lehet, hanem a passzív befogadó cselekvőképességének kisajátítása is. A proxy képes egy ágens működését elrejteni a rendszerben, amint azt egy proxy szerver teszi a hálózatban, vagy a szuverén törekvésekbe fészket rakni, amint az egy proxy háborúban történik. A proxy általi alkotás azonban mindig egy harmadik felet feltételez, amely az önmagát megvalósító szerző és a sorsát alakító befogadó kereszttüzében ösztönzést kap a cselekvésre, vagy egyszerűen elszenvedő alanya egy formáló erőnek, amely médiumként használja őt, ugyanakkor a társadalmi egyenlőtlenségek leleplezőjévé, tehát emancipációs médiummá is teszi. Mindehhez szükség van egy önmagáért létező, autonóm területre, ahol a társadalmi normák is kikerülhetnek a tabu árnyékából, és ahonnan a hegemón hatalmi befolyással szemben meg lehet védeni azt a veszélyes szabadságot, amely nélkül nincs is művészet. A proxy tehát egy transzparenciával és homállyal való játék, amelynek mindannyian cselekvő alanyai vagyunk, miközben alkotó munkával igyekszünk értelmet adni a létünknek.
Miklós Szilárd
- Szervező(k): MAGMA Kortárs Közeg Egyesület, Székely Nemzeti Múzeum
- |
- Partner(ek): Kovászna Megye Tanácsa
- |
- Támogató(k): NKA - Magyar Nemzeti Kulturális Alap, Bethlen Gábor Alap, Sepsiszentgyörgy Megyei Jogú Város Tanácsa