- Szerzők: Antik Sándor, Baász Imre, Rudolf Bone, Ioan Bunuș, Elekes Károly, Ferenczi Károly, Garda Aladár, Dorel Găină, Gerendi Anikó, Jovián György, Kerekes Ujvárossy Gyöngyi, Kovács Karoy, Krizbai Sándor, Nagy Árpád, Onucsán Miklós, Dan Perjovschi, Radu Procopovici, Decebal Scriba, Szabó Zoltán, Szörtsey Gábor, Ujvárossy László
- |
- Kurátor: Mădălina Brașoveanu
KIÁLLÍTÁS MEGHOSSZABBÍTVA: NYITVA 2024. AUGUSZTUS 4-IG és AUGUSZTUS 20-23. KÖZÖTT!
Jelen tárlat kiindulópontját az O singurătate destul de zgomotoasă. Practici artistice neconvenționale în Atelier 35 Oradea și gruparea MAMŰ din Târgu-Mureș, 1978-1989 [Túlságosan zajos magány. A nagyváradi 35-ös Műhely és a marosvásárhelyi MAMŰ Csoport rendhagyó alkotói gyakorlatai, 1978-1989] (2022) című könyv alapjául szolgáló kutatások képezik. A kiállítás válogatás azokból művekből és dokumentációs anyagokból, amelyek bemutatják két alkotóközpont köré csoportosuló művészek rendhagyó kiállításait, akcióit és munkásságuk epizódjait, és fémjelzik a művészek alkotói tevékenységét. A kiállítás célja reflektálni a művészek sokrétű tevékenységére és azon törekvéseire, hogy a hagyományos médiumoktól eltávolodva megújítsák a vizuális formanyelvet, valamint hogy bemutassa a fizikai, társadalmi és konceptuális terek sokféleségét, amelyeket a művészek saját intervencióik és kísérleteik révén hoztak létre egy döntően konformista és konzervatív társadalmi és szakmai közegben, amelyet nagymértékig áthatott a kor hivatalos ideológiája. Az intézményi terektől kezdve az utcán, a munkahelyen, az otthonon, a művész műtermén, a természeti környezeten és a postai levelezésen át egészen a „szigorúan bizalmas” térig, amelyet a politikai rendőrség állandó megfigyelés alatt tartott, a művészek akciói minden teret kereszteztek, benépesítettek és megjelöltek, a nyilvánosság eltérő szintjein, más és más intenzitással. E terek egyike sem volt világosan körülhatárolt, határaik összemosódtak, és a manőverek, alkuk és adaptációk tágas színterévé váltak, ahol a művészet folyamatos történése zajlott, megkérdőjelezve és feszegetve a területét kijelölő határokat.
A kutatás során körvonalazódó egynémely visszatérő motívumhoz Bohumil Hrabal Túlságosan zajos magány című könyve szolgáltatta az analógiákat. A szabványosított és tervszerű termelés gépezetébe mellékszereplőként bevont, egy állami vállalat földalatti, de mégis látható helyiségében tevékenykedő Hanta alakja erőteljesen idéz néhány személyes és kollektív művészi életrajzot. Hanta csomagjai – az a sok archív anyag, amelyben válogatás nélkül értékes könyvritkaságokat pakol össze különböző eredetű papírhulladékkal, rendszerint régi mesterek műalkotásainak reprodukcióiba csomagolva azokat – visszhangra talált az általam tanulmányozott műtermi gyűjteményekben. Nem annak az archívumai ezek, amiről az akkori rezsim úgy döntött, hogy megőrzi és hivatalosan hirdeti magáról, hanem annak, amit a haladás nevében kidobtak és megsemmisítettek, hogy aztán feldolgozzák és újrahasznosítsák, miközben új eszmékkel, normákkal és értékekkel ruházzák fel. Hanta csomagjai azt az összetett konfliktust tükrözik, amely archívum/emlékezet többrétű feldolgozásából ered. Az ellentmondást, ami abból származik, hogy az önhistorizálás / önarchiválás összeütközésbe kerül múlt hivatalossá tett változatával, amely továbbra is meghatározza a helyi művészet közelmúltjának kanonizálását.
A kutatás fő dokumentációs forrásait a művészek személyes archívumai és szóbeli beszámolói képezték – azaz amit a „Hanta csomagjaiból” meg lehetett menteni –, ami olykor tetten érhető a tárlat szinkópáiban, törékenységében és (olykor) a torzításaiban, hiszen egyedül ezek a források őrzik a helyi művészet közelmúltbeli történetének egy összefüggő szeletét. A jelentőség, amit ezek az archívumok a helyi művészettörténet tanulmányozásában betöltenek, rámutat arra az egyre égetőbb szükségszerűségre, hogy lehetőség szerint hozzáférést biztosítsunk, helyreállítsuk és megmentsük őket a várható pusztulástól, a művészek nemzedékeivel együtt, akik túlságosan zajos magányukban őket létrehozták.
- Szervező(k): MAGMA Kortárs Közeg Egyesület, Salonul de Proiecte
- |
- Partner(ek): Székely Nemzeti Múzeum, Kovászna Megye Tanácsa, Plan B Galléria, tranzit.ro / Bukarest
- |
- Támogató(k): Sepsiszentgyörgy Megyei Jogú Város Tanácsa, NKA - Magyar Nemzeti Kulturális Alap, AFCN – Nemzeti Kulturális Alap Adminisztrációja